Az Ökológiai Kutatóközpont Tihanyban működő Balatoni Limnológiai Intézete aggályosnak tartja, hogy a tervezett beruházással alapot adjanak a 120 cm-es vízszint hosszabb távú fenntartására, miközben az csak 2023. november végéig rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel.
Kutatások szerint több tényezővel együtt a megemelt vízszintnek szerepe lehet az újbóli időszakos „alga csúcsok” kialakulásában és a nádasállomány pusztulásában. A megemelt és a Balaton természetes vízjárásához képest igen szűk tartományban szabályozott vízszint nem kedvező az élővilág számára a természetes ökológiai folyamatok fenntartása szempontjából. Fontos lenne ezért mérlegelni olyan dinamikus vízszintszabályozási üzemmód kialakításának lehetőségét, ami jobban figyelembe veszi az élővilág igényeit – írják többek között.
Zöldség– és gyümölcsféléink tetemes részét házi- és vadméhek porozzák be. Nagy kérdés, meddig. A világméretű klímaváltozás, a monokultúrás mezőgazdaság és a tömérdek növényvédő kemikália pusztítja a rovarokat, köztük az emberiség szempontjából jószerével létfontosságú beporzókat is. ..„A Természetvédelmi Világszövetség adatai szerint Európában a vadméh- és lepkefajok 9 százaléka veszélyeztetett, és több mint 30 százalékuk visszaszorulóban van. Közép-Európában az elmúlt százötven évben 60 poszméhfajból 48-nál mutatkozott egyedszámcsökkenés, a fajok 30 százaléka veszélyeztetetté vált, és négy faj kipusztult. Magyarországon a poszméhfajok fele enyhébb vagy súlyosabb mértékben veszélyeztetettnek tekinthető. A poszméheken kívül más vadméhfajok egyedszámában is jelentős csökkenés mutatkozik immár az 1980-as évek óta, például Nagy-Britanniában és Hollandiában. Sok fajról azonban nincs elég adatunk, főként Kelet- és Közép-Európában nehéz fölmérni a helyzetet” – mondja az Ökológiai Kutatóközpont főmunkatársa, Kovács-Hostyánszki Anikó.
A Balatont mára teljesen uraló, idegenhonos kagyló óriási mennyiségben van jelen, és mint kiderült, kiváló minőségű haltáp készíthető belőle. A gazdasági célból tenyésztett édesvízi ragadozókat csak tengeri rokonaikkal szabad etetni, ám a tengeri halliszt egyre drágább, ráadásul egyre több szennyezőanyagot tartalmaz.. Hogy pontosan miről is van szó, arról Dr. Balogh Csillát, a projekt szakmai vezetőjét, az ELKH ÖK BLI tudományos munkatársát kérdeztük.
Gondolta volna, hogy egy sünben akár 240 kullancs is lehet? Dr. Földvári Gábor parazitológus (MTA Ökológiai Kutatóközpont) és csapata hosszú időn keresztül vizsgálta a Margitszigeten élő sünöket és a rajtuk élősködő kullancsokat. A laboratóriumi vizsgálatok után kiderült, hogy a sünökön talált paraziták több mint 30%-a pozitív volt borreliára – a Lyme-kórt okozó baktériumra. “
A kullancs egy biológiai vektor – közvetítő –, de természetesen a kullancsban is fejlődik – vándorol, osztódik – a baktérium. A kullancs nem csupán sünből, hanem az énekes madarakból, rágcsálókból is átveheti ezt a baktériumot, és hónapokkal, akár egy évvel később megfertőzhet egy embert” – hangsúlyozta Dr. Földvári Gábor.
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete és az ELTE kutatói az inváziós betyárkóró (Conyza canadensis) növekedésének és maghozamának, valamint tömegességének változásait vizsgálták egy kiskunsági csapadékmanipulációs terepkísérletben - közölte az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat. A kutatás eredményeit az Oecologia folyóiratban jelentették meg. A csapadékváltozások növényi inváziót befolyásoló hatásainak megismerése különösen fontos a száraz és félszáraz élőhelyeken, például a nyílt homokpusztagyepeken, ahol Mojzes Andrea és munkatársai kutatómunkájukat végezték.
Vácrátóti arborétum mint forgatási helyszín. Itt forgatták többek között az 1977-ben bemutatott Abigél egyes részeit, amelyben a Matula Leánynevelő Intézet kertjévé vált a környék, és az 1973-es A palacsintás király jeleneteit is. De A Pál utcai fiúk híres füvészkerti kültéri jeleneteit is ez a csodás helyszín tette igazán emlékezetessé, melyet 1969-ben mutattak be a nézőknek. Az arborétum biztosította a hátteret az 1939-es Halálos tavasz egyes részeihez, illetve az 1980-as Psyché különleges, álomszerű felvételeihez.