
6
Az erdőökológiai kutatócsoport az erdők biodiverzitását, faji és funkcionális szerkezetét, mintázatait, történetét, dinamikáját és működését vizsgálja. A kutatások elsősorban a Kárpát-medencében található lombhullató erdőkben zajlanak, beleértve a gazdálkodás alól kivont és a kezelt állományokat. A vizsgálatok a faállományra, több élőlénycsoportra (növények, állatok, gombák), termőhelyi változókra (mikroklíma, talajviszonyok), valamint biológiai folyamatokra (lebontás, felújulás, predáció, vadhatás) egyaránt vonatkoznak.
A csoport jelenlegi kutatási területei: (1) a gazdálkodás termőhelyre, felújulásra és erdei élővilágra gyakorolt hatásának kísérletes vizsgálata; (2) a folyamatos erdőborítást biztosító (örökerdő) gazdálkodás ökológiai hatásainak értékelése; (3) a természetvédelmi erdőkezelés hatásainak ökológiai monitorozása tölgyesekben; (4) a holtfa szerepe az erdei biodiverzitásban (mohák és gombák); (5) a faállomány hatása különböző élőlénycsoportok diverzitására; (6) zuzmók és lichenikol gombák biológiai és kémiai diverzitásának feltárása, zuzmóközösségek vizsgálata, zuzmók taxonómiai kutatása, a VBI Zuzmóherbárium fenntartása.
Az ÖBI Lichenológiai Kutatócsoport 2020-tól beolvadt az Erdőökológiai Kutatócsoportba, a Lichenológiai Kutatócsoport korábbi oldala itt érhető el:
https://www.ecolres.hu/node/4756
2020



2019

2018
